19 Aralık 2010 Pazar

Tarhana Çorbası

Soğuk kış günlerinde sıcacık bir çorbayı hangimiz sevmeyiz,bizim yemek kültürümüz de en önemli çorbalardan biride Tarhanadır.Sağolsun teyzem bana çok güzel bir tarhana getirdi  ,yapımı kolay lezzeti doyumsuz tarhananın nette bir hikayesine rastladım keyifle okuyacaksınız...
Yapılışı
4 kase çorba için
2 tepeleme yemek kaşığı tarhana bir kase içinde suyla iyice eritilir
1 yemek kaşığı tereyağını  biber veya domates salçasıyla kavurduktan sonra eriyen tarhanayı dökeriz istenen kıvama göre su eklenir karıştırarak pişirilir
sarımsak,nane,pul biber ile tatlandırabilirsiniz
ben acı sevdiğim için üzerine acı kırmızı biber doğradım..
Devrin sultanı, Ramazan ayında, bir gün tebdil-i kıyafetle şehri dolaşmaya çıkar. Yanında baş veziri vardır. Sultan; Paşa, akşam ezanı kimin kapısının önünde okunursa o evde iftar edelim, der. İftar vakti yaklaşmıştır. Ara sokaklara girerler. Her evin kapısının önünde bir kişi beklemektedir. Bir misafir bulup evlerine iftar için çağıracaklar. Başkalarına iftar ettirmenin zevkine tadacaklar ve sevabını alacaklar.

Sultan ve veziri kendilerini tanıtmadan, herkese selam vererek giderler. İftar topu atılıp akşam ezanı okunmaya başladığında, fakir ama gönlü zengin bir Müslümanın evinin önündedirler. Zaten ev sahibi de iftara birilerini çağırabilmek için orada beklemektedir. Sofra hazırlanmış. Sıcacık taze ekmek, tuz ve mis gibi tüten bir çorba vardır. Tuzla iftarlarını açarlar, ekmek ve çorba ile karınlarını doyururlar. Çorba, sultanın çok hoşuna gitmiştir. Ev sahibine; “Bu çorba çok hoşuma gitti. Ne çorbasıdır bu?” diye sorar. Çok zeki ve ferasetli olan ev sahibi; “Darhane çorbasıdır, sultanım” diye cevap verir.

Darhane, Anadolu insanının dilinde “tarhana” olarak yerini alır. Bazı yerlerde ise daha da kısaltılarak “tarana” olarak kullanılır.

3 yorum:

  1. mımmm mis gibi enfes bir çorba.tam kış günlerine uygun.ellerine sağlık canım.sevgiler.

    YanıtlaSil
  2. Çok severim mis gibide kokar görüntüsüde şahane görünüyor ellerinize sağlık

    YanıtlaSil
  3. mıs gıbı kokusuyla yanına tursu.... baska bıseye gerek kalmaz zaten

    YanıtlaSil